2025.06.08
Roland Garros - Gauff a női bajnok
Az amerikai Coco Gauff nyerte meg a női egyest a francia nyílt teniszbajnokságon, mivel a szombati döntőben 6:7 (5-7), 6:2, 6:4-re legyőzte a világelső Arina Szabalenkát.
A fehĂ©rorosz játĂ©kos - aki az elĹ‘döntĹ‘ben a nĂ©gyszeres bajnok lengyel Iga Swiateket bĂşcsĂşztatta - elsĹ‘ döntĹ‘jĂ©re kĂ©szĂĽlt a Roland Garroson, emellett elsĹ‘ alkalommal szerepelt finálĂ©ban nem kemĂ©ny borĂtásĂş Grand Slam-tornán.
A 21 éves Gauff két napja a hazai pályán játszó, szabadkártyás Lois Boissont verte a négy között, és miután párosban tavaly már diadalmaskodott Párizsban, egyéniben 2022 után játszott ismét döntőt - akkor Swiatektől szenvedett vereséget. A US Open 2023-as győztese a második egyéni GS-trófeájára hajtott, New Yorkban éppen Szabalenkát győzte le. Az első és második kiemelt közötti döntő előtt tehát már biztos volt, hogy új női győztest avatnak Párizsban.
A csĂşcstalálkozĂłt megelĹ‘zĹ‘en a felek teljesen egyenlĹ‘en álltak, az eddigi tĂz összecsapásukbĂłl ötöt-ötöt nyertek meg. LegutĂłbb májusban, a madridi finálĂ©ban találkoztak, akkor a 27 Ă©ves Szabalenka 6:3, 7:6-ra gyĹ‘zött.
A háromszoros GS-gyĹ‘ztes fehĂ©rorosz a szokásos, megalkuvást nem ismerĹ‘ stĂlusában kezdett, 4:1-re ellĂ©pett, Gauff azonban nem roppant meg, Ă©s bátor játĂ©kkal kiegyenlĂtett. Egy Ăşjabb brĂ©ket követĹ‘en Szabalenka a szettĂ©rt adogatott, de kĂ©t játszmalabdát is elpuskázott - közben szemmel láthatĂłan a szĂ©l is zavarta -, Ă©s egy 13 perces gĂ©m vĂ©gĂ©n az amerikai ismĂ©t utolĂ©rte Ĺ‘t (5:5). A minszki sportolĂł 6:5-nĂ©l sem tudta kiszerválni a nyolc (!) brĂ©ket hozĂł szettet, a rövidĂtĂ©sben viszont 1-4-rĹ‘l fordĂtott elemi erejű ĂĽtĂ©seivel, Ă©s 77 perc elteltĂ©vel hozta a játszmát.
A folytatás Ăşjabb fordulatot tartogatott, ugyanis Szabalenka egyre többet rontott, Gauff pedig tĂĽrelmesen kihasználta ellenfele hibáit, Ă©s bĹ‘ fĂ©l Ăłra alatt egyenlĂtett. Az utolsĂł felvonásban 3:3 után az atlantai sportolĂł brĂ©kelt, Ă©s innen már nem engedte ki a kezĂ©bĹ‘l a diadalt. A találkozĂł 2 Ăłra 40 percig tartott.
Gauff pályafutása 10. serlege, a Suzanne Lenglen Kupa mellé 2,5 millió eurót (egymilliárd forint) kapott.
Eredmény:
női egyes, döntő:
Coco Gauff (amerikai, 2.)-Arina Szabalenka (fehérorosz, 1.) 6:7 (5-7), 6:2, 6:4
Forrás: MTI